1px

Wyposażenie magazynu. Które środki transportu wewnętrznego zoptymalizują pracę w magazynie?

Efektywna praca magazynu jest nieodłącznym elementem prawidłowego funkcjonowania całego przedsiębiorstwa. W dużych i średnich zakładach pracy, w których każdy przestój w produkcji może doprowadzić do poważnych problemów finansowych, dobrze działający magazyn staje się logistycznym sercem firmy. Odpowiednie wyposażenie magazynu polepsza jego działanie, usprawnia wszelkie procesy i terminowość. Jakie maszyny i urządzenia są niezbędne? W jakie środki transportu warto zainwestować? Co umożliwi sprawne i bezpieczne przemieszczanie towarów? Sprawdzamy!

Wyposażenie magazynu – które urządzenia transportujące są najpopularniejsze?

Środki transportu bliskiego są bardzo ważnymi elementami w przedsiębiorstwach. Zapewniają płynną pracę, regulują procesy załadunków i rozładunków. Utrzymują również stały przepływ towarów między ich produkcją a klientem. Szczególnie ważną funkcję pełnią jako wyposażenie magazynu. Tutaj bowiem odbywają się kluczowe procesy związane bezpośrednio z kompletowaniem zamówienia. Do najbardziej docenianych sprzętów magazynowych należą z pewnością wózki widłowe, różnego rodzaju podnośniki, suwnice ze wciągarkami i wózki paletowe.

Wózki paletowe – podstawowe wyposażenie magazynu i sklepu

Jest to nieodzowny i niezwykle pomocny sprzęt transportujący towarów. Są to urządzenia uniwersalne i wielozadaniowe. Ich główny podział związany jest bezpośrednio z użytym rodzajem napędu. Najczęściej spotykane są wózki ręczne, służące do transportu wszelkiego rodzaju ciężkich ładunków bez konieczności ich podnoszenia. Jeśli w wyposażeniu magazynu niezbędne jest urządzenie do podnoszenia ładunku na nieznaczną wysokość, warto przyjrzeć się wózkom paletowym z hydraulicznym podnośnikiem nożycowym.

Wózki paletowe z napędem elektrycznym spełniają te same funkcje, co ich ręczne odpowiedniki. Ich największą zaletą z pewnością jest poprawa wydajności pracy oraz bezpieczeństwo obsługi.

Podnośniki – wyposażenie magazynu do transportu pionowego

Ze względu na różnorodność zastosowań można wyróżnić kilka typów podnośników, które stanowią nieodzowne wyposażenie magazynów, wielkogabarytowych sklepów budowlanych oraz hurtowni.

Stoły podnoszące

Do najpopularniejszych urządzeń podnoszących należą ręczne stoły podnoszące. Zasada działania polega na hydraulicznym systemie nożycowym. Mają one szeroki zakres zastosowań. Duży blat roboczy jest przydatny nie tylko przy załadunku i rozładunku, ale również przy pracach montażowych.

Wózki masztowe

Urządzenia służące do podnoszenia ładunku na różne wysokości. Zakres ich pracy jest bardzo duży, przez co mogą być stosowane w wielu branżach produkcyjnych. Sterowanie odbywa się ręcznie, elektrycznie lub pół elektrycznie. Bardzo łatwe w obsłudze, skrętne oraz wydajne stanowią bardzo pożądany element wyposażenia magazynu.

Podnośniki teleskopowe i nożycowe

Nie są to tak, jak w poprzednich urządzeniach, środki służące do transportu ładunków, a do podnoszenia na wysokości ludzi. Głównie użytkowane w budownictwie, pracach porządkowych oraz wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonanie zadania na wysokości. Przydatne okazują się również jako wyposażenie magazynu, zwłaszcza gdy niezbędne są drobne elementy lub części magazynowane bardzo wysoko. Podnośniki tego typu są przydatne także przy remanentach i wyprzedażach towarów zalegających w magazynie.

Wyposażenie magazynu, czyli suwnice z wyciągarkami

Suwnice to system ręcznych lub elektrycznych wózków jezdnych służących do precyzyjnego przesuwania i ustawienia ładunków o dużych gabarytach. Bardzo łatwe w eksploatacji, usprawniają prace załadunkowe i rozładunkowe. Dla prawidłowego działania potrzebne jest zamontowanie wciągarki, która podniesie i opuści towar w odpowiednim miejscu. Wciągarki mogą być sterowane elektrycznie lub za pomocą siły ludzkich mięśni.

Wózki widłowe – najpopularniejsze wyposażenie magazynu

Od lat elektryczny wózek widłowy króluje jako środek transportu wewnętrznego w każdym przedsiębiorstwie. Pomimo iż obsługa tego urządzenia wymaga specjalnych uprawnień, jest on niezastąpiony w transporcie po magazynie. Mobilny i skrętny, dzięki napędowi na tylne koła z łatwością porusza między regałami. Bardzo duża nośność sprawia, że wózek widłowy nie ma sobie równych. Wyposażenie magazynu w wózek widłowy zdecydowanie podnosi efektywność oraz wydajność pracy.

Wyposażenie magazynu – na co zwrócić szczególną uwagę?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele maszyn i urządzeń optymalizujących procesy zachodzące w magazynach. Wpływają one na jakość oferowanych usług i terminowość zamówień. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup, jasno i konkretnie sprecyzuj, jakie towary będą się w magazynie znajdowały. Inne środki transportu będą Ci potrzebne do palet, inne do części maszyn, a jeszcze inne do sypkich produktów.

Kolejną istotną wskazówką są gabaryty samego magazynu. Jeśli pomieszczenie ma dużą powierzchnię, to z pewnością przyda się wózek widłowy, który zapewni szybkie przemieszczenie się z jednego końca na drugi. Natomiast w pomieszczeniu, gdzie przechowywane są towary na wysokich regałach, koniecznym wyposażeniem magazynu może okazać się wózek masztowy.

Dlatego niezwykle istotne jest określenie i dostosowanie wyposażenia magazynu do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl