Magazyny są zamkniętymi pomieszczeniami, o z góry określonej powierzchni. Współcześnie logistycy podczas planowania zagospodarowania miejsca przeznaczonego na przechowywanie towaru, wykorzystują dosłownie każdy centymetr kwadratowy do maksimum. Taka wydajność ma swoje plusy w postaci zwiększonych zysków, jednak tworzy też pewne ograniczenia w przemieszczaniu różnych przedmiotów, gdy odstęp pomiędzy kolejnymi elementami stanu magazynowego jest ograniczony. Wtedy z pomocą przychodzi suwnica z wyciągarką.
Dla kogo suwnica z wyciągarką to najlepsze rozwiązanie na sprawny transport?
Suwnice mogą kojarzyć się przede wszystkim z ogromnymi halami produkcyjnymi, gdzie niemal pod sufitem transportuje się długie i ciężkie elementy konstrukcyjne. Z takich miejsc wywodzą się pomniejszone suwnice z wyciągarką, które powinny być stałym elementem wyposażenia każdego magazynu. Sytuacji, w których trzeba w szybki i bezpieczny sposób przetransportować towar z miejsca w miejsce, przybywa. Wynika to z tego, że centra logistyczne i magazyny działają na coraz większych obrotach, ponieważ podejmują się nowych zadań.
Rozbudowywanie magazynów o następne metry kwadratowe z czasem przestaje być opłacalne, ponieważ koszty utrzymania i obsługi są niewspółmierne do efektów. Dlatego należy skoncentrować się na optymalnym wykorzystywaniu przestrzeni. Tworzenie ścieżek pomiędzy regałami magazynu, w których pracownicy z wózkami elektrycznymi poruszają się według określonego schematu, z czasem może okazać się niewystarczające.
W takiej sytuacji miejsce, które pozostało do wykorzystania, znajduje się wyłącznie pod sklepieniem magazynu. Wtedy idealnie sprawdzi się suwnica z wyciągarką, ponieważ może transportować asortyment na obszarze hali magazynowej ponad głowami pracowników, w sposób wydajny i bezpieczny.
Montaż suwnicy z wyciągarką to same korzyści dla efektywności pracy!
Rola suwnicowego, czyli potocznie określanego operatora suwnicy, dzisiaj może wyglądać zupełnie inaczej niż kilkanaście lat temu. Obecnie zbędne jest montowanie kabiny pod sufitem magazynu, żeby stworzyć miejsce do pracy z suwnicą. Współcześnie wystarczy zdalne sterowanie z poziomu ziemi przy pomocy specjalnego kontrolera. Jedyną zmianą w przestrzeni magazynowej jest montaż szyny, po której przemieszcza się suwnica. Jej długość uzależniona jest od konfiguracji. Podobnie sytuacja wygląda z udźwigiem, który może przekroczyć jedną tonę.
Taki obrót spraw pozwala na sprawne zarządzanie, przemieszczanie, podnoszenie i opuszczanie przedmiotów, które mogą być przetransportowane w powietrzu. To zdecydowanie zwiększa efektywność pracy, ponieważ wpływa na pełne wykorzystanie dwóch korytarzy komunikacyjnych. Jednego na ziemi, a drugiego w przestrzeni magazynowej.