1px

Gdzie można stosować podnośniki teleskopowe koszowe? W jakich branżach sprawdzą się najlepiej?

Podnośniki koszowe to urządzenia, które są stosowane nie tylko w branży budowlanej. Z powodzeniem można ich używać w wielu innych dziedzinach. Są potrzebne wszędzie tam, gdzie wymagana jest praca na dużej wysokości. W dzisiejszym artykule dowiesz się, gdzie jeszcze możesz z powodzeniem wykorzystać podnośniki teleskopowe. Podpowiemy także jak bezpiecznie z nich korzystać.

Czym różnią się między sobą podnośniki teleskopowe i nożycowe? 

Zanim przejdziemy do zasad bezpieczeństwa i zastosowania podnośników, należy wyjaśnić jedną kwestię. Wiele osób myli ze sobą podnośniki koszowe teleskopowe i nożycowe. Dlatego też pokrótce wyjaśnijmy, czym się charakteryzują. Podnośniki nożycowe są pojazdami samojezdnymi, których konstrukcja nośna przypomina z wyglądu nożyce. Na tej konstrukcji znajduje się platforma robocza, która jest podnoszona lub opuszczana przez mechanizm w dwóch kierunkach: w górę, lub w dół. Podnośniki nożycowe charakteryzują się dużym udźwigiem, jednak mogą poruszać platformą tylko w pionie.

Podnośniki teleskopowe, takie jak modele GTWY10-200 DC lub GTWY12-200 DC, są natomiast urządzeniami wolnobieżnymi (elektrycznymi lub spalinowymi) a ich cechą charakterystyczną jest wysuwane ramię, zmontowane z kilku elementów. To ogromna zaleta, ponieważ pozwala operować koszem na różnych wysokościach. Kolejną charakterystyczną cechą maszyny jest to, że może być sterowana zarówno z kosza, jak i przez operatora z poziomu podestu. Podnośniki teleskopowe znakomicie omijają przeszkody, np. balkony. Kolejnym ich walorem jest to, że są mobilne i po złożeniu ramienia nie zajmują wiele miejsca.

Bezpieczeństwo to podstawa! Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać przed rozpoczęciem pracy z podnośnikiem 

Zanim zaczniesz obsługę podnośnika teleskopowego, zapoznaj się ze wszystkimi parametrami tego urządzenia. Istotną rzeczą jest to, że takie podnośniki jak na przykład model GTWY10-200 DC lub GTWY12-200 DC są bardzo proste w obsłudze. Charakteryzują się one stabilnością, jednak mimo to należy pamiętać o pewnych ogólnych zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim sprawdź, czy urządzenie jest w pełni sprawne, wykonaj kilka jazd testowych, zweryfikuj mobilność ramienia i stabilność kosza. Kolejny ważny aspekt to wyposażenie zabezpieczające, takie jak uprząż, które jest obowiązkowe we wszystkich modelach podnośników. Ponadto należy pamiętać, aby nie przeciążać kosza, ponieważ urządzenia te mają ograniczoną nośność. 

Gdzie można stosować podnośniki teleskopowe koszowe? 

Podstawowym zastosowaniem podnośników jest transport pracownika na odpowiednią wysokość, aby mógł on wykonać swoje obowiązki. Wykorzystanie tego urządzenia w wielu różnych branżach znacząco wpływa na obniżenie kosztów i czasu pracy. Podnośniki teleskopowe doskonale sprawdzą się przy pracach dekarskich w budynkach zarówno wolnostojących, jak i kamienicach i zabudowie szeregowej. Są bardzo przydatne również w realizacji prac konserwatorskich budynków, takich jak malowanie elewacji czy uzupełnianie sztukaterii na zabytkowych kamieniczkach. Idąc tym tropem, to wykorzystać je można również przy montażu oświetlenia i monitoringu na budynkach lub w przestrzeni miejskiej, jak i ich szeroko pojętych napraw, a doskonale sprawdzą się tu modele GTWY6-200 DC lub GTWY9-100 DC. Podnośniki teleskopowe są również używane przy pracach ogrodniczych, np. do przycinania gałęzi drzew lub zbiorów owoców.

W jakich branżach wykorzystywane są jeszcze podnośniki teleskopowe? 

Bardzo często podnośniki są używane w branży reklamowej. Dzięki nim można zamontować billboardy reklamowe, szczególnie na dużej wysokości. Podobnie jak wyklejanie plakatów reklamowych, które umieszczone są zbyt wysoko, aby można było bezpiecznie skorzystać z drabiny. Podnośniki wykorzystywane są również w montażu neonów reklamowych oraz ozdób świątecznych. Często można je zobaczyć też w halach sportowych, gdzie są używane nie tylko do wymiany oświetlenia, ale również montażu monitorów. Z powodzeniem przydają się podczas budowy dużych scen koncertowych podczas wydarzeń muzycznych i kulturalnych.

Podnośniki teleskopowe są też niezbędnym wyposażeniem Straży Pożarnej. Montowane na wozach urządzenia są niezwykle istotne przy gaszeniu ognia i ratowaniu ludzkiego życia. Podnośniki koszowe, dzięki swojej konstrukcji, z łatwością sięgają w trudno dostępne miejsca. Dlatego też po silnych wichurach i ulewach są bardzo pomocne w usuwaniu ich skutków. Mają one również zastosowanie w pracach porządkowych. Sprawdzają się przy myciu okien i szklanych powierzchni na fasadach budynków, będąc alternatywą dla rusztowania. Mogą służyć również za mobilną windę, np. przy wspomnianych już wcześniej pracach budowlanych i remontowych. Znakomicie sprawdzą się tu takie modele podnośników teleskopowych jak GTWY4-100 DC i GTWY9-100 DC, które dzięki nowoczesnej technologii wykonania, znajdą zastosowanie w wielu dziedzinach.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl