1px

Czy potrzebne są uprawnienia na wózek masztowy elektryczny prowadzony?

Wszelkiego rodzaju wózki paletowe są dzisiaj nieodłączną częścią każdego magazynu. Dzięki nim można z łatwością przetransportować różnorakie towary w konkretne miejsca, co znacznie przyspiesza cały proces składowania. To urządzenia niezwykle przydatne, a bardziej nowoczesne modele gwarantują efektywną i bezwysiłkową pracę. Możesz się jednak zastanawiać, czy potrzebne są uprawnienia na wózek masztowy elektryczny prowadzony? Rozwiązanie tego problemu znajdziesz w naszym tekście.

Czym charakteryzuje się wózek masztowy elektryczny?

Najprościej rzecz ujmując – jest to wózek paletowy, który wyposażony jest w widły. Musi również posiadać napędzający go silnik elektryczny, który odpowiada za jego prawidłowe działanie. Do jakich celów przeznaczony jest ten wózek? Tutaj nie będzie żadnej niespodzianki, bo urządzenie służy do przenoszenia palet oraz ładunków. Doskonale sprawdza się na krótkich, średnich, a nawet bardzo długich dystansach. Nic więc dziwnego, że często wykorzystuje się go w dużych centrach logistycznych lub sklepach wielkopowierzchniowych.

Wózki masztowe wchodzą w skład modeli podnośnikowych. Przez swój elektryczny silnik doskonale radzą sobie z wymagającymi zadaniami. Często mogą podnosić towary na wysokość kilku metrów, aby umieścić wszystko na trudno dostępnych regałach. Przydają się również w sytuacji, gdy trzeba załadować asortyment do samochodu dostawczego. Są więc dostosowane do pracy w wielu branżach.

Jakie uprawnienia na wózek masztowy elektryczny?

Wszystko zależy od modelu wózka, którym się posługujesz. Trzeba zaznaczyć, że omawiane tutaj urządzenie zalicza się do modeli jezdniowych o napędzie elektrycznym. Musisz więc przestrzegać przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Będziesz również potrzebował uprawnień UDT, a także imiennego zezwolenia pracodawcy do operowania wózkiem jezdniowym w konkretnym zakładzie pracy. 

Kiedy nie będą potrzebne uprawnienia na elektryczny wózek masztowy?

Co w przypadku, gdy wózek nie może podnieść ładunku na wysokość wyższą niż 30 cm? Wtedy żadne uprawnienia nie są wymagane. Należy jednak pamiętać, że przełożony nadal ma obowiązek przeprowadzenia szkolenia wprowadzającego. Nowy pracownik powinien zapoznać się z zasadami BHP oraz odbyć instruktaż stanowiskowy. Dodatkowo, tutaj również wymagane jest imienne zezwolenie. Jeśli więc chcesz prowadzić wózek masztowy elektryczny to warto pamiętać o wszystkich zasadach.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl